Profesor Zofia Konaszkiewicz

Kierownik ”Katedry Edukacji Muzycznej i Międzywydziałowego Studium Pedagogicznego” .
Studia w zakresie psychologii, pedagogiki i sztuki muzycznej.
Magisterium w zakresie psychologii uzyskane na Uniwersytecie Warszawskim na podstawie pracy Analiza procesu reedukacji dzieci z trudnościami w nauce czytania i pisania w 1967 roku. Magisterium w zakresie sztuki uzyskane w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie na podstawie występu artystycznego i pracy Wychowawcza funkcja amatorskiego muzykowania zespołowego młodzieży w 1975 roku.
Doktorat w zakresie pedagogiki uzyskany na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego na podstawie rozprawy Wychowawcza funkcja odbioru muzyki przez młodzież w 1974 roku. Habilitacja na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego na podstawie rozprawy Tancerze polscy - problemy kształcenia i zawodu w 1988 roku.
Tytuł naukowy profesora uzyskany w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w 1997 roku, od 1999 roku profesor zwyczajny.
DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNA:
  • w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie od 1975 roku (psychologia, pedagogika, metodyka wychowania muzycznego, metodologia pracy naukowej, seminarium magisterskie, a także wykłady na różnego rodzaju studiach podyplomowych).
  • na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie od 1993 roku (psychologia, pedagogika, seminarium magisterskie, wykłady monograficzne).
  • w poprzednich latach także nauczanie w średnim szkolnictwie muzycznym i w placówkach dla dzieci niepełnosprawnych.
  • Katedra Edukacji Artystycznej APS w Warszawie – Kierownik
Kierownictwo Katedry Edukacji Muzycznej i Międzywydziałowego Studium Pedagogicznego w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, a także członkostwo w Komisji Naukowej ds. doktoratów . Praca w Zarządzie Polskiej Sekcji International Society for Music Education, członkostwo w Polskim Towarzystwie Pedagogicznym, członkostwo w European Association for Music in School, ekspert Ministerstwa Edukacji Narodowej ds. awansu zawodowego nauczycieli. Współpraca z Centrum Edukacji Artystycznej i Centrum Animacji Kulturalnej, z Krajowym Funduszem na Rzecz Dzieci. W latach ubiegłych współpraca ze Związkiem Harcerstwa Polskiego w zakresie działalności artystycznej. Udział w kilkudziesięciu sesjach naukowych i kongresach dotyczących przede wszystkim pedagogiki muzycznej i wychowania przez sztukę.
Główne kierunki badań naukowych:
  • funkcjonowanie muzyka w roli pedagoga w zmieniającym się świecie,
  • psychologiczne i pedagogiczne podstawy kształcenia muzyków,
  • psychologiczne i pedagogiczne uwarunkowania zawodu tancerza i kształcenia w szkole baletowej,
  • wychowawcze i terapeutyczne funkcje muzyki w odniesieniu do dzieci i młodzieży.

zamknij okno